DIETETYKA BARIATRYCZNA

Od kilku lat w Polsce, coraz popularniejszą metodą leczenia otyłości jest leczenie poprzez przeprowadzenie operacji bariatrycznej-polegającej na chirurgicznym zmniejszeniu objętości żołądka lub ominięciu żołądkowym typu gastric bypass. Po przeprowadzeniu operacji i odpowiedniej zmianie nawyków żywienia, pacjenci potrafią zredukować masę ciała o kilkadziesiąt kilogramów.

Moja rola

Wprowadzimy pierwsze nawyki żywieniowe, przez co przejście przez operacje, a w szczególności pierwsze dni po operacji, nie spowodują niepotrzebnych sytuacji nerwowych i stresowych, zarówno dla ciała jak i umysłu. Każda operacja powoduje stres, którego poziom należy w jak największym stopniu zredukować do minimum. Osoby bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i fizycznego, bardzo często po operacji są zagubione, nie wiedzą co i kiedy mają jeść, ile i jakie przyjmować płyny, niestety prowadzi to czasem do komplikacji oraz brak efektów w utracie masy ciała. Pokażę w jaki sposób utrzymać odpowiednie nawodnienie, nauczę prawidłowych nawyków żywieniowych, opowiem i wprowadzę talerz bariatryczny, opowiem o tym dlaczego białko jest tak ważne po operacji, skąd i w jaki sposób możemy je dostarczyć.

Operacja bariatryczna to nie złota rybka spełniająca życzenia o byciu szczupłym i zdrowym przez całe życie. Operacja to szansa którą trzeba dobrze wykorzystać, to pierwszy krok a nie końcowy efekt. Musimy zadbać o osiągnięcie upragnionych końcowych efektów poprzez zmianę nawyków żywieniowych – wtedy sukces jest w naszym zasięgu. W zależności od tego ile czasu minęło od operacji oraz jak ona przebiegała, dobieramy indywidualnie sposoby odżywiania, każdy pacjent potrzebuje przejść przez operację i rozszerzanie diety w dopasowany pod siebie sposób.Osobiście jestem zdania, że czym szybciej rozszerzana dieta – tym lepiej dla pacjenta, jego poczucia nastroju, zdrowia i uzyskania końcowego efektu po operacji . Nie można jeść bez końca rosołu, kisielu, papek czy jogurtu – jest to szybka droga do niedożywienia, obniżenia podstawowej przemiany materii, a w efekcie utrzymania problemów z utratą masy ciała. Zgodnie z zasadą – ŻEBY SCHUDNĄĆ TRZEBA JEŚĆ! Dlatego będę wsparciem w życiu codziennym po operacji, każdego dnia będzie rozszerzana dieta o nowe produkty, zatroszczymy się o dobrą suplementacje – nie można dopuścić do tego, aby organizm miał jakiekolwiek niedobory. Po krótkim czasie można zauważyć, że nastrój będzie się poprawiał, a każdy dzień będzie motywacją do dalszych zmian. W procesie leczenia pooperacyjnego ważna jest postawa pacjenta – nic się samo się zrobi i zgodnie z powyższym, ważne jest wprowadzenie zmian.

Kilka faktów

  • Po operacji możesz jeść cały czas z przyjemnością i smacznie-nie wierz w historie z internetu, że do końca życia będziesz jadł papki, zupki i słoiczki dla dzieci. 
  • Można być jednocześnie otyłym i niedożywionym-przed jak i po operacji. Niedostateczna ilość kalorii, ubogie w wartości odżywcze posiłki, obniżone spożycie płynów będzie prowadzić do powolnego wyniszczenia organizmu, złego samopoczucia, problemów ze skórą/włosami/zębami. Można temu wszystkiemu zapobiegać odpowiednio dobrym żywieniem na każdym etapie leczenia.
  • Po operacji bariatrycznej, mimo zrzuconych kilogramów, można do nich powrócić-po roku, dwóch czy pięciu latach.  Ponownie napiszę, operacja to szansa, a nie złoty środek leczniczy. Trzymanie się starych nawyków, omijanie posiłków, podjadanie słodyczy, objadanie się-bez problemu doprowadzą Cię do punktu wstecz, do które miejsca już znasz i do którego nie chcesz wracać.
  • Każdy pacjent zjada inną porcję na posiłek- jeden 120g, a drugi 200g. Najważniejsze to skupić się na sobie i nigdy nie porównywać się do innych.
  • Nie będziesz jadł 1000 kcal ani 1200 kcal do końca życia ! 🙂